Si të merrni lëkurë të ndezur

Si të merrni lëkurë të ndezur

Lëkura e ndezur është diçka që shumë njerëz përpiqen ta kenë. Për disa, lëkura rrezatuese është një shenjë e jashtme e shëndetit, ndërsa të tjerët dëshirojnë ta arrijnë këtë vështrim për arsye kozmetike.

Ka shumë mënyra për të përmirësuar shkëlqimin e lëkurës. Njerëzit mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës së tyre duke bërë dietë dhe ndryshime në stilin e jetës. Ekzistojnë gjithashtu shumë produkte të kujdesit për lëkurën dhe përbërjen në treg që mund të japin pamjen e lëkurës së ndezur.

Në këtë artikull, ne do të shohim më nga afër se çfarë lëkure të ndezur është, faktorët që ndikojnë në të dhe si të punojmë drejt saj.

isfarë është lëkura e ndezur?

Lëkura e ndezur do të thotë gjëra të ndryshme për njerëzit. Shumë njerëz përdorin termin për t’iu referuar lëkurës që duket e shëndetshme dhe "zgjuar" sesa e thatë, e shurdhër ose e teksturuar në mënyrë të pabarabartë. Për disa, lëkura e shëndetshme rezulton në një shkëlqim natyral, ose "shkëlqim".

Lëkura e shëndetshme është diçka që shumica e njerëzve mund të punojnë drejt. Në mënyrë tipike, lëkura e shëndetshme do të shfaqet:

 • e lëmuar, me pak pushime ose të meta
 • hidratuar në mënyrë adekuate, duke qenë as shumë e thatë dhe as shumë me vaj
 • Në mënyrë të drejtë madje Në ngjyrë, në vend se të kuq ose të përflakur

isshtë e rëndësishme të theksohet se lëkura e shëndetshme nuk do të thotë lëkurë e përsosur. Lëkura e përsosur nuk është e arritshme. Lëkura mund të jetë e shëndetshme dhe e ndezur, ndërsa gjithashtu ka karakteristika normale, siç janë:

 • Poret e dukshme
 • Linjat e imëta dhe rrudhat
 • shenjat e lindjes
 • Të meta të rastit

Faktorët që ndikojnë në shëndetin e lëkurës

lëkura e të gjithëve është e ndryshme. Disa njerëz mund të jenë natyrshëm më të aftë për të arritur një pamje të ndezur se të tjerët për shkak të një sërë faktorësh.

Faktorët që ndikojnë në shëndetin e lëkurës përfshijnë:

 • Gjenetikën: Një person mund të ketë më shumë të ngjarë të ketë lëkurë të thatë ose të shurdhër për shkak të gjeneve të tyre. Disa kushte të lëkurës së thatë, të tilla si dermatiti atopik, kanë të bëjnë me gjenetikën.
 • Hormonet: Luhatjet në nivelin e hormoneve mund të shkaktojnë ndarje të puçrrave dhe të ndryshojnë sa me vaj ose të thahet lëkura e një personi. Kjo është e vërtetë për njerëzit e të gjitha gjinive, veçanërisht gjatë pubertetit, shtatzënisë dhe menopauzës.
 • Kushtet shëndetësore dhe ilaçet: Nëse një person ka kushte të tjera shëndetësore bashkëjetuese, ose merr ilaçe, kjo mund të ndikojë në shëndetin e lëkurës së tyre. Për shembull, kontrolli hormonal i lindjes mund të ketë ose një ndikim pozitiv ose negativ.
 • Mjedisi: Ekspozimi ndaj dritës së diellit, temperaturat ekstreme, ajri i thatë, tymi i duhanit dhe ndotja të gjithë mund të kenë një ndikim negativ në lëkurë.
 • Sjellja: Marrja e ujit, dieta, gjumi, stresi dhe ushtrimi mund të ndikojnë në lëkurë. Produktet që një person përdor në lëkurën e tyre gjithashtu mund të ndihmojë ose të pengojë shëndetin e lëkurës.

Ne do të shikojmë disa nga këto në seksionet vijuese.

Kujdesi për lëkurën për lëkurën e ndezur

Shumë njerëz fillojnë të punojnë drejt lëkurës me pamje të shëndetshme me produkte të kujdesit të lëkurës. Kjo mund të ndjehet e ndërlikuar, pasi ka shumë kompani që pretendojnë se produktet e tyre do të ndihmojnë dikë të arrijë lëkurë të ndezur.

Sidoqoftë, Akademia e Dermatologjisë Amerikane (AAD) shprehet se kujdesi i lëkurës nuk ka pse të jetë kompleks ose i shtrenjtë. Shumë njerëz përfitojnë nga një rutinë e thjeshtë që përbëhet nga pastrimi, hidratues dhe mbrojtje nga dielli.

Pastrimi

Pastrimi i produkteve ndihmojnë në heqjen e papastërtisë, përbërjes dhe vajit të tepërt nga lëkura. Kur zgjidhni një pastrues, është e rëndësishme të kërkoni atë që është i butë, i ekuilibruar me pH dhe nuk përfshin kimikate të ashpra ose sapun.

Pastroni lëkurën kur zgjoheni, përpara se të flini, dhe pasi të djersiteni. Përdorni ujë të ngrohtë sesa të ftohtë ose të nxehtë, dhe përkulni lëkurën të thatë me një peshqir të pastër.

hidratues

Hidratuesit shtojnë ujë në lëkurë. Për rezultate më të mira, AAD rekomandon të aplikoni hidratues menjëherë pas pastrimit në mënyrë që të bllokoni lagështinë në lëkurë.

Njerëzit me lëkurë me vaj mund të preferojnë një hidratues pa vaj, ndërsa ata me lëkurë të thatë mund të preferojnë diçka më të rëndë që përmban vajra ose gjalpë.

Mbrojtja e diellit

Drita e diellit përmban dritë UV, e cila mund të shkaktojë djegie, dëmtim të diellit dhe shenja të dukshme të plakjes. Aplikimi i një produkti SPF para se të dilni jashtë është një mënyrë e thjeshtë për të zvogëluar rrezikun. Kur zgjidhni një produkt SPF, shikoni për një që është:

 • Spektri i gjerë
 • SPF 30 ose më lart
 • I përshtatshëm për llojin e lëkurës së një personi

Aplikoni krem dielli në të gjitha zonat e lëkurës së ekspozuar, përfshirë rreth syve dhe qafës. Kur dielli është në më të fortë, qëndroni në hije ose vishni veshje të lehta dhe një kapelë për të mbuluar kokën e kokës.

Gjeni këshilla për zgjedhjen e një krem dielli këtu.

Produkte të tjera

Ekzistojnë produkte shtesë që mund të ndihmojnë në arritjen e lëkurës së shëndetshme, në varësi të shqetësimeve specifike të një personi. Për shembull, eksfoliantet kimike janë produkte të njohura që shpërndajnë shtresën e sipërme të qelizave të lëkurës, duke bërë rrugë për qelizat e reja nën të. Njerëzit mund t’i përdorin këto për të përmirësuar strukturën dhe pamjen e lëkurës.

Aplikoni exfoliants kimike pas pastrimit, por para hidratimit.

Exfoliants kimike nuk janë gjithmonë të përshtatshme për ata me lëkurë më të errët. Ato gjithashtu mund të rrisin ndjeshmërinë e lëkurës ndaj dritës së diellit. Gjithmonë vishni SPF kur përdorni një eksfoliant kimik.

Mësoni më shumë rreth Exfoliants Kimike dhe si t’i përdorni ato.

Rruajtja

Heqja e flokëve mund të shkaktojë lehtësisht acarim, qime të rrënjosura ose një skuqje rroje. Për të shmangur këtë:

 • lagni lëkurën dhe flokët
 • Përdorni një balsam rruajtje ose krem për të lubrifikuar lëkurën
 • Rruajnë në drejtimin e flokëve që rriten flokët me një rroje të pastër, të mprehtë
 • Shpëlajeni rroje pas çdo kalimi
 • Trajtoni djegien e rroje.

  Ushqime për lëkurën e ndezur

  Një dietë e shëndetshme përfiton të gjithë trupin, përfshirë lëkurën. Edhe nëse një person ka një rutinë të mirë të kujdesit për lëkurën, ata mund të mos e gjejnë lëkurën e tyre të duket e shëndetshme nëse nuk kujdesen për veten e tyre nga brenda.

  Shmangni ushqimet që janë të pasura me sheqer, yndyrë të ngopur dhe kripë. Në vend të kësaj, përqendrohuni në:

 • Frutat dhe perimet e freskëta
 • kokrra të plota
 • Proteinat e ligët
 • Yndyrnat e shëndetshme, siç është ulliri Vaji, avokadot dhe arrat

Disa lëndë ushqyese janë veçanërisht të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Këto përfshijnë:

të qelizave të shëndetshme të lëkurës; mund të mbrojë nga kanceri i lëkurës.

lëkurë

Burimet e Ushqimit mëlçia e viçit, patatja e ëmbël, spinaqi, karotat, kantalia mëlçia e viçit, drithërat e fortifikuara të mëngjesit, qumështi, kërpudhat, bajamet
Vitamina B6 (piridoksina) Mungesa e lëkurës mund të shkaktojë skuqje të lëkurës , dhe plasaritjet në lëkurë rreth gojës. qiqra, mëlçi viçi, shpendë, salmon, drithëra të fortifikuara të mëngjesit, patate, banane
vitaminë C një antioksidant që ndihmon Formoni pengesën e lëkurës dhe kolagjenin, mbron nga dëmtimi i diellit dhe zvogëlon rrezikun e disa sëmundjeve të lëkurës. Frutat e agrumeve, speca zile, kivi, brokoli, luleshtrydhet
vitamina D mund të luajë një rol në shërimin e plagëve, mbrojtjen kundër dëmtimit të diellit dhe në zvogëlimin e inflamacionit. Vaji i mëlçisë COD, ushqimi i detit, kërpudhat e ekspozuara nga UV, qumështi i qumështit të fortifikuar dhe qumështet e bimëve, drithërat e fortifikuara të mëngjesit
Vitamina E Një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen nga dëmtimi i diellit. Vaji i mikrobit të grurit, farat e lulediellit, bajamet, vaji i lulediellit, gjalpi i kikirikut
acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë disa kushtet e lëkurës dhe mbrojnë nga dëmtimi i diellit. Vaji i farës së lirit, farat chia, arrat, salmon, harengë, skumbri, vaj kanola
zink ndihmon integritetin dhe plagën e lëkurës Shërimi. goca deti, viçi, gaforre, mish derri, fasule të pjekura, drithëra të fortifikuara të mëngjesit, fara kungulli, qiqra

ndryshime të stilit të jetës për lëkurën e ndezur

Bërja e disa ndryshimeve të thjeshta të jetesës mund të ketë një ndikim në shëndetin dhe pamjen e lëkurës. Ato përfshijnë:

Ndalimi i pirjes së duhanit

Pirja e duhanit mund të kontribuojë në disa probleme të lëkurës, duke përfshirë:

 • Plakja e parakohshme, përfshirë shfaqjen e rrudhave
 • Shërimi i ngadaltë i plagës
 • Infeksionet e lëkurës
 • Disa çrregullime të lëkurës, përfshirë psoriasis

Pirja e duhanit gjithashtu rrit rrezikun e kancerit të lëkurës qelizore skuamoze , veçanërisht në buzë.

Lehtësimi i stresit

Stresi mund të ndikojë në lëkurë në një numër mënyrash. Shkencëtarët besojnë se mund të rrisin nivelin e inflamacionit, të ulin rrjedhën e gjakut në lëkurë dhe të vonojnë shërimin e lëkurës.

Ulja e stresit dhe bërja e kohës për t’u çlodhur është përgjithësisht e dobishme për trupin dhe mendjen. Njerëzit mund ta bëjnë këtë duke:

 • Ulja e çdo aktiviteti stresues që nuk kanë nevojë të bëjnë, siç është duke i deleguar ata
 • duke bërë kohë për aktivitete që ata gëzojnë ose gjejnë lehtësimin e stresit
 • dredha -dredha para gjumit çdo natë
 • Praktikimi i yogës, ushtrimeve të frymëmarrjes ose mendjes
 • Marrja e mjaftueshme e gjumit

  gjumi mund të ndihmojë në mbështetjen e shëndetit mendor dhe të lejojë që trupi të shërohet nga dëmtimi, gjë që mund të përfitojë keto light ku te blej nga lëkura.

  Një studim i vogël i vitit 2015 zbuloi se mungesa e gjumit shoqërohej me plakjen e lëkurës, zvogëlimin e funksionit të pengesave dhe pakënaqësinë me pamjen e lëkurës midis 60 grave të bardha. Sidoqoftë, për shkak se studimi nuk përfshin njerëz të gjinive të tjera, etnive ose racave, kjo mund të mos pasqyrojë një gamë të gjerë mendimesh.

  Synoni për 7-9 orë gjumë çdo natë.

  Uji i pijshëm dhe zvogëlimi i konsumit të alkoolit

  Trupi kërkon konsum adekuat të ujit për të qëndruar i shëndetshëm. Ndërsa ka prova të kufizuara që pirja e më shumë ujë përmirëson drejtpërdrejt pamjen e lëkurës, një studim i vitit 2015 zbuloi se pirja e mjaftueshme ndihmon funksionimin e lëkurës. Në të kundërt, alkooli mund të shkaktojë ose përkeqësojë:

 • Skuqi i fytyrës
 • Flushing
 • rosacea
 • psoriasis
 • Dermatiti
 • Infeksionet e lëkurës

Ushtrimi për 3 muaj përmirësuar ndjeshëm strukturën e lëkurës. Studiuesit sugjerojnë që stërvitja e rregullt mund të përmirësojë përkeqësimin e lëkurës në lidhje me moshën.

Aktiviteti fizik përmirëson shëndetin e përgjithshëm, kështu që synoni 150 minuta aktivitet aerobik me intensitet të moderuar, siç është ecja e shpejtë, çdo javë. Përndryshe, synoni për 75 minuta aktivitet aerobik me intensitet të fuqishëm çdo javë.

Kur të kërkoni ndihmë nga një mjek

Këto këshilla të lartpërmendura mund të ndihmojnë disa njerëz të punojnë drejt lëkurës më të shëndetshme. Sidoqoftë, njerëzit me kushte themelore të lëkurës, të tilla si puçrrat e vazhdueshme, njollosja, thatësia, ekzema ose skuqjet e tjera mund të kërkojnë trajtim nga një dermatolog.

Njerëzit duhet të flasin menjëherë me një mjek nëse vërejnë:

 • Ndryshon në një nishan
 • skuqje të papritura ose të vazhdueshme acarimi i lëkurës
 • Shenjat e infeksionit të lëkurës, të tilla si dhimbja, ënjtja ose plagët e oozing
 • plagë të rënda ose me shërim të ngadaltë

Përmbledhje

Lëkura e ndezur natyrisht është zakonisht lëkurë e shëndetshme dhe e hidratuar. Njerëzit mund të punojnë drejt kësaj duke zbatuar gradualisht një rutinë të kujdesit për lëkurën, si dhe duke bërë ndryshime në dietën ose stilin e jetës së tyre kur është e nevojshme.

Pirja e duhanit, alkooli dhe drita UV të gjitha mund të dëmtojnë shëndetin e lëkurës, kështu që shmangni këto aty ku është e mundur.

 • Mjekësia kozmetike/kirurgjia plastike

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

. & LT;